„FASD – Bridge” – wsparcie dla rodzin dzieci z FASD

Z radością informujemy, że rozpoczynamy realizację projektu „FASD – Bridge”. To międzynarodowy projekt, dofinansowany w ramach programu „Interreg Południowy Bałtyk”. Jego cele to:
- upowszechnienie wczesnej diagnozy FAS/FASD,
- opracowanie modelu holistycznego wsparcia dla rodzin zmagających się z FAS/FASD.
O FAS/FASD
FASD / FAS (Fetal Alcohol Spectrum Disorders – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych; Fetal Alcohol Syndrome – Alkoholowy Zespół Płodowy) to zaburzenie rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. Wiąże się to oczywiście z wyzwaniami dla opiekunów.
Wsparcie dla rodzin
Fundacja „Dla Rodziny” była jednym z inicjatorów projektu. Dostrzegamy bowiem brak systemowego wsparcia dla rodzin po adopcji i próbujemy zmienić tę sytuację. Celem Modelu FASD-Bridge będzie pomoc w praktycznym wdrożeniu „zasady maski tlenowej”, która mówi o tym, że aby pomóc innym, należy najpierw zadbać o siebie. Z badań jasno wynika, że wsparcie powinno być skierowane zarówno do dziecka, jak i do opiekunów. Wtedy jest ono skuteczniejsze.
O projekcie „FASD – Bridge”
Dwa główne obszary działania w projekcie to:
- Regionalna epidemiologia i poprawa wczesnej diagnostyki FASD,
- Opracowanie modelu kompleksowego wsparcia rodzin wychowujących osoby z FASD oraz transfer wypracowanych rozwiązań do instytucji pracujących z osobami z FASD i ich rodzinami w każdym z krajów partnerskich.
Projekt będą realizować:
- Uniwersytet Gdański (lider projektu),
- Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy),
- Uniwersytet Kliniczny w Kłajpedzie (Litwa),
- Fundacja „Dla Rodziny”
oraz troje partnerów stowarzyszonych ze Szwecji, z Danii i z Polski. Są nimi:
- Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
- Swedish FAS Association (Szwecja),
- „Children of the future” (Dania).
Uczestnikami projektu będą: rodzice i opiekunowie osób z płodowym spektrum zaburzeń alkoholowych (FASD) lub zagrożonych FASD, pracownicy służby zdrowia, pedagodzy, pracownicy socjalni oraz decydenci i instytucje publiczne zajmujące się m.in. pomocą społeczną.
Pełna nazwa projektu FASD-Bridge to „Comprehensive Cross-BorderInitiative for Early Diagnosis and Holistic Support for FAS/FASD Families in the South Baltic Region” („Kompleksowa inicjatywa transgraniczna na rzecz wczesnej diagnozy i holistycznego wsparcia dla rodzin FAS/FASD w regionie Południowego Bałtyku”). Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Priorytetu 4.1 – Strengthen the cooperation capacity of actors based within the South Baltic Area (including civil society).
Realizacja projektu jest przewidziana na lata 2025-2028.

Działalność Ośrodka Adopcyjnego prowadzonego przez Fundację „Dla Rodziny” jest finansowana z
dotacji celowej
przyznanej przez Województwo Pomorskie, jako zadanie zlecone z zakresu administracji
rządowej