Dzień Walki z Depresją 2023
23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest zwiększenie świadomości i zrozumienia tego poważnego problemu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie – dotyka ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.

12 sposobów na poprawę obniżonego nastroju

Ważne, aby nie poprzestawać na edukacji i dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień. Jak możemy w prosty sposób wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia?

 1. Znajdź czas tylko dla siebie
 2. Zadbaj o sen
 3. Spróbuj technik relaksacyjnych
 4. Bądź aktywny fizycznie
 5. Posmakuj diety na lepszy nastrój
 6. Spróbuj ograniczyć używki
 7. Wsłuchaj się w potrzeby organizmu – rozważ suplementację
 8. Rozpoznawaj, nazywaj i akceptuj emocje
 9. Zrób dla kogoś coś miłego
 10. Ogranicz media społecznościowe i natłok informacji
 11. Okazuj wdzięczność
 12. Spędzaj czas z bliskimi

Jak zadbać o kogoś, kto ma obniżony nastrój?

Wiesz już jak się sobą zaopiekować – te skuteczne i udowodnione naukowo wskazówki możesz wprowadzić w życie jeszcze dziś. A co zrobić, gdy dostrzegamy przygnębienie u kogoś innego? 

Kluczem są trzy zasady:

 1. Nie oceniaj. Każdy przeżywa cierpienie na swój sposób, nawet taki, który może być dla nas niezrozumiały. Pozwalaj innym doświadczać emocji po swojemu.
 2. Wysłuchaj. Niektórym może pomóc rozmowa i wyrzucenie z siebie problemów. Ważne, by pozwolić komuś opowiedzieć ich historię, bez przerywania, oceniania, komentowania czy dawania porad – szczególnie gdy ta osoba o nie nie prosi. Gdy ktoś ma trudności z formułowaniem myśli, możesz zadawać proste pytania pomocnicze.
 3. Podkreśl swoją obecność. Niektóre osoby mają trudności z proszeniem o wsparcie, więc zapewnienie, że jesteśmy obok i pomożemy, jest budujące dla osoby, która cierpi.

Więcej szczegółowych wskazówek znajdziesz w artykule: SAD, czyli sezonowe obniżenie nastroju: psycholog radzi, jak wówczas (i nie tylko) o siebie zadbać: https://natu.care/pl/umysl/zdrowie-psychiczne-w-okresie-obnizonego-nastroju

Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się dwa tygodnie lub dłużej, zgłoś się do lekarza.

Działalność Ośrodka Adopcyjnego prowadzonego przez Fundację „Dla Rodziny” jest finansowana z dotacji celowej
przyznanej przez Województwo Pomorskie, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej